התקשרו אלינו 2021*

השכרת רכב לעסק: האם עדיף פרטי או מסחרי?

לא מעט עסקים כבר הבינו מזמן את יתרונותיו של שירות השכרת הרכבים על פני רכישתם, כך שכיום בעלי עסק רבים מעדיפים לבחור באפשרות ההשכרה וליהנות מרכבים איכותיים ויכולות ניידות גבוהות. אך ישנה תהיה שעולה בקרב בעלי העסקים: האם מוטב להם לשכור רכב פרטי או רכב מסחרי?

השכרת רכבים לעסקים יכולה להתבצע בטווחי הזמן האידיאליים ביותר עבורם, יש מי שמעדיפים לשכור רכב לטווח קצר ואילו כאלה שדווקא יעדיפו השכרה לטווח ארוך. פרק זמן ההשכרה משפיע כמובן על מחיר השירות, אולם אלמנט נוסף שמשפיע, הוא גודלו של הרכב.

לפי מה נבחר את הרכב האידיאלי עבור העסק?

על מנת לשכור את הרכב המתאים ביותר לעסק, יש כמה אלמנטים שכדאי להתחשב בהם. תחילה, רצוי להבין מהם צרכי העסק, אם הרכב עתיד לשנע סחורה או שהוא מיועד לסייע למנהלים להתנייד בדרכם למשרד. כמו כן, בררו מול חברה להשכרת רכב מהם תנאי  ההשכרה ואילו אפשרויות מוענקות לכם במעמד ההשכרה. נוסף לכך, וודאו שהרכב מבוטח בביטוח חובה וביטוח צד ג’.

רכב פרטי

רכבים פרטיים הם בדרך כלל רכבים בגדלים סטנדרטיים. מאחר ומדובר ברכבים שכיחים על הכביש, סביר להניח שהם מתאימים לפלח נרחב באוכלוסייה. מעבר לרכבים הללו, ניתן לשכור רכב מנהלים יוקרתי, שכן, מדובר ברכב שמציע לנהג אלמנטים שונים, כמו אבזור, גודל או נוחות, ברמה גבוהה יותר. מטרתם של רכבי המנהלים היא בין היתר בכדי לאפשר לעובדים בכירים בחברה לנסוע למרחקים ארוכים תוך נוחות מקסימאלית.

מאחר ורכבים פרטיים משמשים את העובדים הן לצרכי עבודה והן לצרכים אישיים, לא ניתן לקבוע באופן חד משמעי את היחס בין הוצאות הרכב למטרות עסקיות לבין מטרות אישיות. הנטייה הרווחת היא לברר מהו השימוש הניכר ביותר ברכב, אם הוא לצורך עסקי או פרטי. במידה והשימוש ברכב עבור צרכים עסקיים גבוה יותר, בעל העסק יוכל לקזז 3\2 ממס התשומות. אם ההפך הוא הנכון, הרי שרק רבע מהוצאות הרכב יקוזזו במס התשומות. יחד עם זה, היה וניתן לקבוע את היחס בין ההוצאות, בעל העסק זכאי לקיזוז מס מהחלק היחסי המשמש עבור העסק.

כדאי לקחת בחשבון שמס הכנסה מחשיב את השימוש ברכבי העסק כהטבת שכר, כלומר חישוב המס של העובד שמשתמש ברכב החברה משתנה בהתאם לכך. החישוב נעשה לפי המחיר שנקבע בתקנות התעבורה ביחס לקבוצת הרכבים שאליה הרכב שייך, ואותו מוסיפים לשכר הברוטו של העובד.

רכב מסחרי

רכבים מסחריים מאופיינים בגודלם, זאת משום שהם בדרך כלל משמשים להובלת סחורה קלה (כדוגמת משלוחים בתוך העיר, שינוע ציוד בין סניפי החברה וכו’) או להובלת נוסעים (למשל הסעה עבור העובדים). רוב העסקים זקוקים לרכב מסחרי, אולם לא כולם נעזרים בהשכרת רכב מסחרי לצרכי העסק. בדרך כלל, בעלי עסקים שמחזיקים ברכבים מסחריים המשמשים את העסק, זכאים לקיזוז מס תשומות, מאחר והוצאות הרכב הן חלק מהוצאות העסק.

רכב המוגדר כרכב תפעולי הוא רכב שלא יועד לעובד מסוים, אלא הוא משמש את העסק באופן כללי (או את בעל העסק). נוסף לכך, לאחר שעות העבודה, על הרכב להישאר בתחומי מיקום העסק בלבד, מה שאומר שמי שמקיים את העסק בביתו, לא יכול להגדיר את הרכב כרכב תפעולי. מעבר לזה, רכב המוגדר כרכב ביטחון (בהתאם לתקנות התעבורה), יוכר אף הוא כרכב תפעולי. לרכב מסוג זה, החזר ההוצאות מחושב באופן אחר ולעיתים, מלוא הוצאות הרכב מוכרות לרשויות.

 

אז מה כדאי לבחור מבין השניים? ראשית, בחרו בסוג הרכב המתאים ביותר עבור העסק שלכם, לאחר מכן כדאי לברר אודות החזרי המס שמגיעים לכם בעבור הוצאות הרכב, ולבחור בסוג הרכב המשתלם לכם הן מבחינת עלות והחזרי מס והן מבחינת נוחות ומענה לצרכים.